Siemens ve SOCAR Türkiye’den Dev İş Birliği
Siemens ve SOCAR Türkiye’den Dev İş Birliği

Siemens Türkiye ve SOCAR Türkiye, ana enerji dağıtım altyapısı tedariği için anlaşma imzaladı...

Sektörlerinin önde gelen şirketlerinden Siemens Türkiye ve SOCAR Türkiye arasında ana elektrik altyapısı iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre, Siemens Türkiye 5 yıl süreyle, SOCAR TürkiyeRafineri ve Petrokimya İş Birimi çatısı altındaki STAR Rafineri, SOCAR Depolama ve PetkimPetrokimya Holding’in tüm enerji dağıtım altyapısı ile SCADA sistemlerinin kurulumunu ve yenilenmesini üstlenecek.
 
165 yıldır Türkiye’de endüstrilerin gelişimine öncülük eden Siemens Türkiye, 2021 yılını büyük ölçekli bir anlaşma ile sonlandırdı. Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın Türkiye faaliyetlerini yürüten SOCAR Türkiye’nin Rafineri ve Petrokimya İş Birimi çatısı altındaki iştirakleri STAR Rafineri, SOCAR Depolama ve Petkim’intüm enerji dağıtım altyapısı ve SCADA sistemleri 5 yıl boyunca Siemens Türkiye uzmanlığı ve teknolojisiyle donatılacak. Böylece, SOCAR Türkiye iştiraklerinin dijitalleşen dünyadaki yeni ihtiyaçları çerçevesinde, enerji dağıtım altyapısının yenilenmesi sağlanacak. Bu kapsamda, SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi’ndeki tesislerinilgili ekipmanlarının birbiri ile güvenli şekilde haberleşecek nitelikte olması ve enerji tedarik sürekliliğinin de bu yolla arttırılması hedefleniyor.
 
SOCAR Türkiye İzmir - Aliağa tesislerinde düzenlenen imza töreninde konuya ilişkin açıklamalarda bulunanSiemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis: “Siemens Türkiye olarak, ‘Gelecek için Bugünü Dönüştürme’ ilkemizle endüstrilerin dijital dönüşüm yolculuklarına ivme katmak üzere çalışıyoruz. Artık dijitalleşme süreçlerimizi hızlandırmamız ve bunun için de öncelikle “yeni” olana adapte olmamız önem taşıyor. Gelecek için sürdürülebilir bir büyüme stratejisi yürütmemiz, yeni nesillere daha iyi bir yaşam bırakmamızın temel taşlarından biridir. Bu vizyonla,elektrifikasyon, dijitalizasyon ve otomasyon faaliyetlerimiz ilkeli bir döngü içinde birbirlerini güçlendiriyor.Bu kapsamdaki iş birliklerimiz açısından örnek teşkil edecek bir projeyi imzalamaktan mutluluk duyuyoruz. SOCAR Türkiye’nin katma değeri yüksek faaliyetlerinin, sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda kapsamının genişletilmesi için teknoloji gücümüz ve uzmanlığımızla katkı sunacağız” dedi.
 
SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov,Siemens ile gerçekleştirdikleri iş birliğinin, tüm grup şirketlerini kapsayandijital dönüşüm çalışmalarını daha efektif bir seviyeye taşıyacağını belirterek, “Dijitalleşmenin yeni dünyanın iş yapış şekillerini belirlemedeki etkisini biliyor ve altyapımızı gelişen teknolojinin sunduğu yenilikçi dijital çözümlerleentegre etmeye büyük önem veriyoruz. Verimli ve sürdürülebilir üretimadına katma değer alanımızı genişleten dijitalleşme çalışmalarımızda Siemens’in sağlayacağı altyapı desteğiyle artık daha güçlü yol alacağız. Dijitalleşme, faaliyetlerimize büyük bir hız ve çeviklik katarkendünyanın sürdürülebilir geleceği için de değer yaratıyor.Dijital dönüşüm, yeni yatırımlar ve projelerle gelecek dönemde de odaklandığımız en önemli alanlardan biri olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

 
 
Siemens Türkiye hakkında:
1847 yılında Werner von Siemens tarafından Almanya’da temelleri atılan Siemens, Türkiye’de 165 yıldır faaliyet göstermektedir. Siemens Türkiye, teknolojiye olan tutkusu ve köklü birikimiyle; enerji, altyapı, elektrifikasyon, otomasyon, dijitalizasyon ve sağlık sektörlerine öncülük eden çalışmalara imza atmaktadır.

Yaklaşık 3 bin çalışanı bulunan Siemens Türkiye, dolaylı olarak ise 40 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Siemens Türkiye’de kadın mühendis oranı yüzde 33'tür.

 

Kaynak:https://www.voltimum.com.tr/haberler/siemens-ve-socar-turkiyeden-dev-birligi